QJFStruktura QJFQJF KioskQJF BiuletynQJF GaleriaQJRIUMembership

8 CZERWCA 
SWIETO SW. JADWIGI KROLOWEJ

 

WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO - GALA LAUREATÓW

Został zakończony Konkurs Matematyczny ogłoszony przez Instytut Badań nad Rozumieniem im. świętej Jadwigi Królowej (QJF) w dniu 16 października 2007, w rocznicę koronacji św. Jadwigi, dla szkół z Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej .

Komisja Konkursowa:

Mgr. M. Les (przewodnicząca)

Prof. Z. Raś

Dr. Z. Les

Główny sponsor konkursu:

WOLFRAM RESEARCH INC. USA

 

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu matematycznego odbyła się w szkole im. Św. Jadwigi Królowej w Lublinie w dniu 28 marca 2008. Uroczystość ta połączona była z wręczeniem nagród konkursu poetyckiego ogłoszonego z okazji rocznicy urodzin naszej Patronki. Matematyka i poezja to dwie dziedziny twórczości, które usytuowane są niejako na dwóch różnych biegunach naszej działalności poznawczej. Matematyka wykorzystując rozumowania oparte na ścisłych regułach operujących w świecie abstrakcyjnych pojęć umożliwia poznanie owych generalnych pojęć. Pojęcia te definiowane są w oparciu o przyjęty system aksjomatów i pozwalają na opisywanie rzeczywistości w kategoriach modeli matematycznych. Aby umiejętnie wykorzystać matematyczną wiedzę należy bardzo dobrze rozumieć pojęcia matematyczne a także umieć opisać dane zjawisko w kategoriach matematycznego modelu (utworzyć matematyczny model) i następnie znaleźć właściwe rozwiązanie. Dzisiejszy program nauczania matematyki nastawiony jest w dużej mierze na kształcenie zdolności znajdowania rozwiązywania (np. rozwiązywanie równań) i niewielką rolę przywiązuje do kształcenia rozumienia matematycznych pojęć czy opisywaniu rzeczywistości w kategoriach matematycznych modeli (zadania tekstowe). Z chwilą wprowadzenia pakietów (np. Mathematica) pozwalających na wykonywanie skomplikowanych symbolicznych i numerycznych obliczeń (znajdowanie rozwiązania) kształcenie tego typu zdolności wydaje się być zwykłą stratą czasu. Należy zauważyć, że nikt dzisiaj nie będzie upierał się przy kształceniu zdolności bardzo szybkiego wykonywania matematycznych obliczeń (mnożenie lub dodawanie dużych liczb) gdyż waiadomo, że nawet najprostszy kalkulator wykona tego typu obliczenia bezbłędnie i szybko. Podobnie rozwiązanie układu równań czy też trudnego równania różniczkowego z wykorzystaniem Matematyki jest niezwykle proste. Dlaczego więc tak mało uwagi poświęca się na opracowanie nowej koncepcji nauczania Mathematyki z zastosowaniem nowoczesnych matematycznych pakietów? QJF od wielu lat prowadzi badania nad wykorzystaniem nowoczesnych pakietów (system of integrated packages - SIP) w procesie edukacyjnym zogniskowane na rozumieniu i kształceniu twórczych zdolności rozwiązywania problemów (zobacz artykuł). Konkurs matematyczny im. H. Rasiowej jest wynikiem badań w naszym centrum i jednocześnie próbą transferu najnowszych wyników badań do procesu edukacyjnego.

Konkurs matematyczny, w którym bardzo dużą wagę przywiązujemy do wykorzystania najnowocześniejszych edukacyjnych środków, ukazuje również jak ogromnie ważną rolę odgrywa wytwarzanie produktów opartych na wykorzystaniu myśli nie tylko technicznej. Polska jest krajem gdzie przywiązanie do robotniczych tradycji używane jest do blokowanie wszelkich inicjatyw zmierzających do tworzenia produktów gdzie głównym ‘surowcem’ byłaby myśl. Pakiet Mathematica jest przykładem tego typu produktu. Nawiązując do naszego motta ‘czyń co widzisz’ i ‘módl się i pracuj’ pragniemy zwrócić uwagę na fakt iż sama modlitwa nie wystarczy. Musimy też zacząć uczyć myśleć, jako że myśl wywodząca się z Jadwigowej tradycji jest najlepszym żródłem twórczego działania.

Poezja to drugi biegun rozwijania poznawczych zdolności gdzie wyobraźnia wsparta o wizualne myślenie dostarcza opisu rzeczywistości w kategoriach językowych metafor. Język polski jest głównym atrybutem naszej narodowej tożsamości i poprzez zachowanie archetypalnego składnika naszego narodowego bytu jest skarbem, który każdy z nas nosi w sobie. Pozwala on na rozumienie rzeczywistości nie tyle w kategoriach zjawisk fizycznych ile w kategoriach duchowych wrażeń i ‘kategorii’. Kształcenie twórczych zdolności poetyckiego opisu rzeczywistości pozwala na odnajdywanie się w świecie jako istota obdarzona nie tylko rozumem, ale również jako istota posiadająca duszę pozwalającą na wznoszenie się w transcendentną duchową rzeczywistość. Utwór poetycki (wielka poezja) pisany w języku polskim i odwołujący się do archetypalnych pojęć polskości nie może być tłumaczony na inny język bez utraty ogromnej części swego przekazu opartego na naszym wspólnym narodowym doświadczeniu. Jest rzeczą ogromnie ważną iż w tym konkursie poetyckim młodzież szkolna uczestniczyła w bardzo pięknym twórzym doświadczeniu stając się autorami pięknych wierszy (niektóre zaskakująco dojrzałe) jak również w prezentacji swojej twórczości.

Połączenie tych dwóch konkursów to piękny przykład nawiązania do tradycji Jadwigowego Uniwersytetu. Jadwiga, która tak kochała polski język bardzo dużą rolę przywiązywała do kształcenia arytmetyki i geometrii gdyż bardzo dobrze rozumiała ich znaczenie w złożonym procesie poznania. Nawiązując do naszej Patronki musimy pamiętać o tym że znaczenie inicjałów MM (Maria i Marta) to troszczenie się o oba aspekty naszej ziemskiej egzystencji. Posiadając nawet największych wieszczy możemy stać się niewolnikami w dzisiejszym komercjalnym świecie. Myśl wprzęgnięta w służbę rozwiązywania problemów współczesności jest gwarantem tego że nadchodząca epoka robotów zachowa nasz ludzki wymiar. Jest to jednakże możliwe tylko wtedy gdy dzisiejszy system kształcenia nawiąże do Jadwigowego systemu wartości.

Zorganizowanie tej pięknej uroczystości to głównie zasługa p. dyrektora J. Piskora. W imieniu QJF jak również komitetu konkursowego bardzo dziękujemy za niezapomniane chwile, które mogliśmy dzielić za pomocą przekazu satelitarnego (TV).

Na uroczystość przybyli przedstawiciele z Kuratorium i Lubelskiego Wydziału Oświaty, profesorowie i adiunkci z  uniwersytetów UMCS i KUL, Dyrektorzy szkół Jadwigowych, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

 

 

 

Back

 

Home

Copyright the Queen Jadwiga Foundation

Adres:

The Queen Jadwiga Foundation

P.O. Box 654, Toorak, VIC 3142, Australia