QJFStruktura QJFQJF KioskQJF BiuletynQJF GaleriaQJRIUMembership

Ołtarz św. Jadwigi Królowej

Brak ołtarza św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej to wydawać by się moglo niewiele znaczący problem. Urna z prochami Pani Wawelskiej znajdująca się u stóp Czarnego Krucyfiksu zdaje się być naturalnym elementem i integralną częścią tego ołtarza, wszak Jadwiga spędzała długie godziny na modlitwie u stóp wawelskiego krzyża. Ołtarz, w którym spoczywa, jak to  zauważył ks. B. Przybyszewski w książce „Święta Jadwiga Królowa zdobna w cnoty”, jest ołtarzem Krzyża św. i serca Jadwigi. Jest ołtarzem jej pięknej miłości Chrystusa Ukrzyżowanego i serca oddanego naszemu narodowi i jego dobru, sprawie rozeszerzania wiary świętej, nieustannej czci Bożej i podniesienia umysłów ku prawdom wiecznym: dobru i pęknu. Teraz ilekroć ktoś przychodzi do św. Jadwigi Królowej staje przed Chrystusem tak, że jest ona najbardziej wiarygodnym drogowskazem i drogą prowadzącą pod krzyż Zbawiciela. Mimo tej pięknej, prawdzie pełnej integracji miłości tej ziemskiej Jadwigowej i tej Odwiecznej płynącej z Krzyża, chciałoby się tak zwyczajnie po ludzku ujrzeć naszą ukochaną Panią Wawelską, wyniesioną z takim trudem na ołtarze, w tej pięknej ołtarzowej oprawie, w tej właśnie królewskiej Katedrze. Dlatego też nasza propozycja zbierania materiałów na budowę ołtarza św. Jadwigi Królowej to próba ożywienia w narodach Jadwigowego Królewstwa tego porywu serca pragnącego urzeczywistnienia w pełni tego wyniesienia na ołtarze.

Propozycja budowy ołtarza św. Jadwigi Królowej z form mineralnych ma na celu zwrócenia uwagi na piękno form naturalnych obiektów percepowanego świata takich jak minerały. Te piękne mineralne formy w sposób bardzo wyraźny wskazują na zamierzony cel ich powstania i na Autora tego bogactwa estetycznych doznań. W celu podniesienia umysłów ku prawdom wiecznym, dobru i pęknu, potrzeba nam ciągle szukać nowych form estetycznego przekazu (piękno) dla wyrażania tych samych prawd odwiecznych konstytuujących dobro.

W nawiązaniu do ostatniego wielkopostnego orędzia Papieża warto zwrocić uwagę na jeszcze inny aspekt wymowy tego naszego projektu. Ofiara, która nie boli albo innymi słowy budowanie ołtarza ot tak z byle jakiego materiału i bez żadnego przywiązywania wagi do jego estetycznego wyglądu musi budzić wątpliwość co do szczerości intencji ofiarodawcy czy też budowniczego ołtarza. Świadomie wybieramy materiały niekiedy bardzo trudno dostępne i drogie. Budowa tego Jadwigowego ołtarza musi boleć. Musi to być kosztem wielu wyrzeczeń i utyskiwania tak wielu w Polsce semickich przewrotnie miłosiernych faryzeuszy. Ból odczuwany jako rezultat oddawania z trudem pozyskanego bogactwa na cel taki jak budowa ołtarza to ból, który odczuwany jest przez każdego. Jak na razie wszystkie minerały przeznaczane na Jadwigowy ołtarz pochodzą z kolekcji Strzeleckiego gromadzonych z prywatnych środków państwa Magdaleny i Zbigniewa Leś. Odbywa się to kosztem wielu wyrzeczeń i niekiedy naprawdę boli. Jednakże nigdy nie podjęlibyśmy się żadnego projektu Jadwigowego bez świadomości tego, że to będzie bolało i to na wiele sposobów. Takie jest prawo miłości. Chcielibyśmy aby przynajmniej w niewielkim stopniu udawało się nam to prawo wypełniać. W kontekście nowego banknotu w Polsce z wizerunkiem św. Jadwigi Królowej o nominale 500 zł można by w pewnym sensie uznać to jako potwierdzenie docenienia zasług św. Jadwigi Królowej. Mimo tak semicko chytrej decyzji dzisiejszego okupanta aby docenienie przeliczać na pieniądze i kojarzyć z ceną ten gest strony rządowej może przynieść nie zamierzony aczkolwiek wielce pożądany efekt. W społeczności tak nachalnie merkantylizowanej św. Jadwiga Królowa znajdzie się nagle w tych obszarach oczekiwań które zwykle określa się terminami rynkowymi. Pozostawmy więc św. Jadwidze Królowej moc przemienienia serc tych oczekujących li tylko na kufereczek pięćsetstóweczek. Zapatrzeni w blask mamony mogą zwrócić swe serce ku naszej ukochanej św. Jadwidze Królowej. Mamy nadzieję, że teraz już nawet ci najbardziej przewrotni semici przestaną odwracać się plecami do Jadwigi i biadolić nad niedolą tych którzy złoto i perły przeznaczają dla Jadwigi. Czy dzisiaj znowu tak trudno będzie znaźć ofiarodawców na wznoszony ołtarz św. Jadwigi Królowej. Budujmy ołtarz przedprgromem, niech nas nie mami zdrajców chór.. Zdradziecka decyzja układu jałtańskiego zapadła na Krymie, który dzisiaj znowu powraca jako złowieszczye echo niszczenia Jadwigowego Dzieła.

Istnieje ogromna ilość różnorodnych ołtarzowych kompozycji, które określane są przez kanon estetyczno-religijny epoki czy też zastanej kultury. Rozpoczęliśmy już projekt zbierania fotograficznej dokumentacji istniejących ołtarzy w celu znalezienia pierwowzoru dla proponowanego przez nas ołtarza budowanego z form mineralnych. Kilka przykładów z nadesłanych tak do tego projektu jak też do przygotowywanego przez nas albumu, przez mgr inż. J. Dziedzica ujęć ołtarzy krakowskich prezentujemy poniżej.

   

Ołtarz W. Stwosza w kościele Mariackim         Ołtarz z kościoła św. Wojciecha

 

 

Ołtarz z kościoła św. Andrzeja                         Ołtarz z kościoła na Piasku

 

Wysłaliśmy już pierwsze materialy na budowę ołtarza św. Jadwigi Królowej do katedry Wawelskiej. Minerały wybrane na otarz prezentowane były na wystawie „Święta Jadwiga Królowa – rozumienie przez piękno, piękno rozumienia” w październiku 2009 roku w Melbourne. Na tej wystawie znajdował się obraz-collage utworzony z minerałów z których będzie budowany ołtarz św. Jadwigi Królowej. Minerały te to część kolekcji im. J.P. Strzeleckiego z większej kolekcji zwanej „Skarby św. Jadwigi Królowej” gromadzonej przy Instytucie Badań nad Rozumieniem im. św. Jadwigi Królowej.

 

Minerały wybierane do budowy ołtarza to minerały które mogą być klasyfikowane jako materiał dekoracyjny, przy czym nie wzystkie te, które są przez nas wybierane należą do tradycyjnych materiałów dekoracyjnych czy też kamieni szlachetnych stosowanych w wyrobach jubilerskich.

Materiały dekoracyjne wywodzące się z minerałów posiadają niekiedy bardzo wyrafinowany wzór nadający wysokie walory esteteyczne. Przykład minerał lemon magnesite, serafinite czy lapis azuli. Aby osiągnąć zamierzony efekt minerały te poddawane są niekiedy zlożonemu procesowi szlifowania. Minerału posiadają zwykle dużą paletę kolorystycznych odcieni tak, że mogą być zestawiane w różnorakie dekoracyjne kompozycje. Materiał dekoracyjny może być użyty jako trójwymiarowy element zdobniczy tak jak lapis azuli albo też jako dwuwymiaeowy element dekoracyjny  Fig. 2.

  

Fig. 1 Trójwymiarowy element dekoracyjny

Fig. 2 Dwuwymiarowy element dekoracyjny nickolean chrysoprase [lemon magnesite]

Bardzo dobrze wykształcone kryształy mogą być użyte jako element dekoracyjny wykorzystując naturalne estetyczne formy kryształów, przy czym mogą to być również kryształy popularnych minerałów takich jak kwarc (cytryn) czy piryt.

    

Fig. 3. Kryształy cytrynu i pirytu

Większość tzw. kamieni szlachetnych dla osiągnięcia pożądanego efektu estetycznrgo wymaga niekiedy skomplikowanej i precyzyjnej obróbki jubilerskiej. Bardzo ciekawy efekt estetyczny można uzyskać wykorzystując bardzo wyrafinowane estetycznie naturalne formy kryształów bądź też minerałów Fig. 4.

Fig. 4. Kryształy heulandite z stellerite i opalized coral

 

 

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation

 

Adres:

The Queen Jadwiga Foundation

P.O. Box 654, Toorak, VIC 3142

Australia